Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Zara (İstanbul – 1976)

9 ay önce
65 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

ZaraAsıl ismi “Neşe Yılmaz” olan Zara, 15 Ocak 1976 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen memleketi Adıyaman ilinin, Kahta ilçesidir. Anne adı Hatice, baba adı Kemal’dir. Mesut ve Bahar adında iki kardeşe sahiptir.

Tahsiline Sosyal Meskenler İlkokulunda başlamıştır. Liseyi Üsküdar Cumhuriyet Lisesinden mezun olarak tamamlamıştır. Konservatuvarlı sanatçılarımızdan olan Zara yüksek öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümünde tamamlamıştır. Konservatuvar öncesinde Türk Sanat Müziği ve Batı Müzikleri dalında amatör olarak konserler de vermiştir.

Zara müzik ile çocukluk yıllarından bu yana iç içe olmuştur. “Neşecik” adıyla pek çok albüm çıkarmıştır. Bu albümler:

Canım Askerim, Acı Gerçekler
Gurbet (Ağla Sevdiğim)
Alın Yazım, Çek Kara Tren (1991)
Acımasız Dünya (1991)
Garibim
Taptığım Allah Sevdiğim Sensin
Yaşamak Bu Değil

Yıllar içerisinde sahne adını “Zara” olarak değiştirmiştir.

Müzik hayatında pek çok yarışmaya da katılmış olan Zara, 1991 senesinde Milliyet gazetesi tarafından açılan liseler arası müzik ve halk oyunları yarışmasında Türk Halk Müziği Kız Solist dalında Türkiye birincisi olmuştur. Aynı yarışmaya 1993 senesinde tekrar katılarak yine birinci seçilmiştir.

1996 senesinde TRT’nin açmış olduğu Yetişmiş Ses Sanatçısı sınavını da kazanarak TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı olarak TRT kurumunda çalışmaya başlamıştır.

Zara pek çok projede de yer almıştır. Kariyerinde çok önemli bir yere sahip olan Yunus Emre müzikalinde baş solist olarak sahne almıştır. 1997 yılında AKM’de gösterime giren bu müzikalde Zara aynı zamanda Yunus Emre’nin sevdiği Amber rolüyle de oyunculuğunu sergilemiştir.

Zara 1998 senesinde ilk albümü olan “Avuntu”yu çıkarmıştır. Bu albüm onun kariyer basamaklarını hızla tırmanmasında çok önemli bir yere sahiptir. İlk ödülünü Magazin Gazetecileri Derneğinin, yılın umut veren kadın sanatçısı olarak almıştır. Aldığı tek ödül bu olmamakla birlikte 2000 ve 2003 seneleri arasında dört yıl üst üste Altın Kelebek Ödülü Türk Halk Müziği Kadın Sanatçısı olarak almıştır. Aynı zamanda Kral TV ödülleri de almıştır.

Çıkardığı albümler şunlardır:
1998 senesinde Avuntu,
2000 senesinde Boyut,
2002 senesinde Misafir,
2003 senesinde Özlenenler,
2005 senesinde Zamanı Geldi ve Bülbül-i Şeyda,
2008 senesinde Bahar,
2011 senesinde Hazine,
2012 senesinde Zara ve İstanbul Flamenko Beşlisi,
2014 senesinde Derin Aşk I,
2015 senesinde Kendine İnan (Single),
2016 senesinde Derin Aşk II.

Albümleri arasında “Boyut”un özel bir yeri bulunmaktadır. Albümde on altı adet türkü bulunur. Her bir türkü farklı yörelere aittir ve her bir türkü için bağlı bulunduğu yörede klipler çekilmiştir. Bu klipler Türkiye ve Avrupa’da Türk kültürünün tanıtımı için müzikseverlere sunulmuştur.

Zara 2007 senesinde “ZR Müzik” adı ile kendi plak şirketini kurmuştur.

Pek çok TV programı, TV dizisi ve sinema filminde başarıyla rol almıştır.

1998 senesinde “Eylül Fırtınası” isimli sinema filmi, 2001 senesinde “Deli Yürek Boomerang Cehennemi” isimli sinema filmi, 2003 senesinde “Gelin” isimli televizyon dizisi, 2008 ve 2009 yıllarında “İpsiz Recep” isimli televizyon dizisini yapmış, 2006 yılının Ramazan ayında “Tanrı Misafiri” isimli programda ünlülerin evine konuk olmuştur. Yine TRT’de “Zamanı Geldi” programını da sunmuştur.

“Türkünü Söyle” isimli yarışma programında da jüri üyeliği yapmıştır.

2002 senesinde plakçı İskender Ulus ile evlenmiş, 2007’de boşanmıştır. İkinci evliliğini 2012 senesinde Akif Beki ile yapmıştır. Akif Beki’den Dila isimli bir kız evladı dünyaya getirmiştir. 2016 senesinde Akif Beki ile de yollarını ayırmıştır.

Müzik kariyerinde her zaman emin adımlarla ilerleyen Zara’nın sadece Türk Halk Müziği değil aynı zamanda Türk Sanat Müziği ve diğer müzik dallarında başarıyla seslendirdiği pek çok eser bulunmaktadır.

Reklam
Kullanıcı
Kanalda toplam 3814 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.