Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Ümit Tokcan (Ordu – 1945)

Ümit Tokcan (Ordu – 1945)

Ümit Tokcan1945 senesinde Ordu’da doğdu. Ailesi aslen Batum’dan gelmedir. İlk ve Ortaokulu Ordu’da, liseyi İstanbul’da Haydarpaşa lisesinde tamamladı. Orta öğrenimi sırasında musiki cemiyetinde müzik çalışmasına başladı.

İstanbul’da, lise döneminde devam ettiği Türk Musikisi Cemiyetinde Neriman Tüfekçi ve usta hocaların öğrencisi oldu. 1966 yılında TRT Kurumunun Türkiye genelinde açmış olduğu halk müziği stajyer ses sanatçılığı imtihanını kazandı.
Üç yıllık süren bu stajyerlik döneminde Neriman Tüfekçi, Nida Tüfekçi, Tuncer İnan, Yücel Paşmakçı gibi sanatçı, hocalardan istifade etti ve kadrolu sanatçı olma başarısını gösterdi.

1969 yılında Ankara’da askerlik görevini yaparken bir yandan da Ankara’da Ordu, Tokat ve Giresun yöresinden kendi derlediği türküleri seslendirdi. Askerlik dönüşü İstanbul radyosundaki görevine başladı. Daha sonra radyodan ayrılıp on beş yıl dışarıda gazino, sahne ve film çalışması yaptı.

1987 yılında tekrar radyoya döndü. Yurt içinde ve dışında bir çok programa katıldı. Geniş bir ses yapısı, güzel ses rengi ve özel hançeresi ile kendi bölgesi dışında Orta Anadolu bölgesi bozlaklarını da başarılı şekilde icra etmektedir.

Radyoda okuduğu yüzlerce türkünün dışında yirmi iki adet kaset – albüm, yedi adet Long play (uzun çalar) hazırladı. Altmış civarında türkü derleyip genel repertuvara dahil etti. Bunlardan “Hekimoğlu”, “Bir Sigara Ver Bana”, “Aşağıdan Gelir Yaylı Makine”, “Sokakbaşı Meyhane” bir kısmıdır.

Halen İstanbul Radyosundaki görevine devam etmektedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.